انعکاس خبر:هر بازیگوشی بیش فعالی نیست

ابوالفضل بیرقی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی- با بیان اینکه در اختلال بیش‌فعالی کودک توانایی تمرکز خود را از دست می‌دهد یا تمرکز کاهش پیدا می‌کند، گفت: کودکان بیش‌فعال به دلیل اینکه نمی‌توانند بر روی مسئله‌ای خاص تمرکز کنند، واکنش‌هایی نشان می‌دهند که به صورت جنب‌وجوش و تحرک زیاد ظاهر می‌شود.
این روانشناس و مشاور خانواده با این توضیح گفت: برخی از مادران جنب‌وجوش فرزند را دال بر بیش فعالی تلقی کرده و به صورت خودسرانه از داروهای بیش‌فعالی استفاده می‌کنند.
بیرقی اصلی‌ترین و اساسی‌ترین نشانه بیش‌فعالی را کم‌توجهی کودک عنوان کرد و افزود: معمولا برای درمان بیش‌فعالی پزشکان از ویتامین‌ها استفاده می‌کنند ولی مصرف خودسرانه به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود و استفاده از دارو باید زیر نظر پزشک انجام شود.
ضعف درسی کودکان جدی گرفته شود
وی با بیان اینکه هر چه این اختلال سریع‌تر تشخیص داده شود، روند بهبودی نیز سریع‌تر طی می‌شود، تاکید کرد: در صورت ضعف درسی و پایین بودن نمرات به جای سرزنش و مواخذه کودکان بهتر است با یک متخصص مشورت شود.
این استاد دانشگاه ضعف درسی را از جمله علائم بیش‌فعالی عنوان کرد و ادامه داد: کودک بیش‌فعال به دلیل عدم تمرکز نمی‌تواند دروس را فرا گیرد و نیاز به درمان دارد.
بیرقی افزود: کودکان بیش‌فعال به دلیل جنب‌وجوش بیش از حدی که دارند در برخی مکان‌ها مانند مدرسه مورد مواخذه‌ قرار می‌گیرند که اغلب سهوا و برای حفظ نظم مدرسه و جلوگیری از آسیب رسیدن به سایر نوآموزان صورت می گیرد، این امر اعتماد به نفس کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل درمان این کودکان باید سریع‌تر انجام شود.
بیش‌فعالی کودک نباید برجسته شود
وی با این توضیح که برجسته‌سازی این اختلال در ذهن کودک اعتماد به نفس او را کاهش می‌دهد و اثر نامطلوبی بر تربیت کودک می‌گذارد و با تاکید بر اینکه خانواده‌ها باید از این اقدام اجتناب کنند، افزود: بهره‌گیری از کلاس‌های ورزش برای تخلیه انرژی کودک بسیار موثر است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: امروزه با توجه به رشد آپارتمان‌نشینی کودکان جایی برای بازی‌های کودکانه که به تخلیه انرژی منجر شود ندارند و به همین دلیل پرجنب‌وجوش هستند ولی تحرک زیاد آنها دلیل بیش‌فعالی نیست. تشخیص اختلال بیش‌فعالی باید توسط متخصص صورت پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *