حساس باشیم ؟

هیچ وقت دنبال این نباشید که با خواندن کتاب یا مقاله به قطعیت دنبال نتیجه گیری درباره اختلالات رفتاری مثل بیش فعالی باشید. حتما از کمک حضوری مشاورها کمک بگیرید.  اما ما در آیه یار کمک میکنیم شما بدانید آیا باید حساس شوید برای پیگیری؟

علائم  بیش فعالی چیست ؟
مشکل اصلي این کودکان عدم توانايي آنها در حفظ و تنظيم رفتارشان است ، در نتيجه اغلب نمي توانند رفتار مناسبي که لحظه به لحظه با شرايط محيط هماهنگ باشد نشان دهند . دسته اول این مشکلات ناشی از ضعف توجه است که به مشکلات درسی , نیمه کاره رها کردن کارها,عدم تحمل انتظار و صبوری برای کارها , فراموشی کارها و……مرتبط میشود .

 1. دسته دوم اما به انجام کارها بدون پشتوانه فکری برمیگردد. هیجان طلبی های مفرط , کارهای پر تحرک و آرام نگرفتن . دسته سوم هم داشتن هردونشانه است.
 2. به این مثال هایی که معلمان گروه آیه یار جمع بندی کرده اند توجه کنید :
  خوابيدن و غذاخوردن آنها منظم نيست به نظر ميرسد در همه چيز دخالت مي کنند و مراقبت دائمي نياز دارند . از نظر هيجاني ثبات ندارند ، بطور ناگهاني مي خندند يا گريه مي کنند و رفتارشان غيرقابل پيش بيني يا ارزيابي است . سريع از کوره در مي روند و نمي توانند پيامدهاي رفتارشان را پيش بيني يا ارزيابي نمايند .
  در فعاليت هاي خطرناک شرکت مي کنند و احتمال صدمه ديدن آنها زياد است . قبل از فکر کردن عمل  مي کنند ، قبل از پايان سئوال جواب مي دهند ، اشياء را پرتاب مي کنند و ناخواسته به ديگران صدمه مي زنند ، پرفعاليت و پرتحرک هستند ، هرلحظه در حال رفتن هستند ، انگار موتوري درون بدن آنهاست که آنها را به حرکت دائمي مجبور مي کند ، نمي توانند آرام بنشينند و بي قرار هستند .

  اختلال تمرکز در اين کودکان در کارهايي که فعاليت دائم و جدي مغزي را لازم دارد مشهودتر است . آنها ممکن است در تماشاي تلويزيون ، بازي با کامپيوتر و فعاليتهاي لذت بخش با کودکان ديگر تفاوتي نداشته باشند ولي در کارهايي که فعاليت مداوم مغزي و تمرکز لازم دارد ( انجام تکاليف درسي ) تفاوت آنها با کودکان ديگر نمايان مي شود .
  به نظر مي رسد مغز آنها اطلاعات محيطي را بيش از حد لازم مي گيرد ، يعني در انتخاب توجه به اطلاعات ضروري و بي توجهي و حذف اطلاعات غيرضروري ضعف دارند . رعايت قوانين منزل و مدرسه براي آنان مشکل است و براي پيروي از قوانين توجه بيشتري لازم دارند . در انجام تکاليف مدرسه ، تمرکز روي درس ، رعايت قوانين مدرسه و داشتن روابط اجتماعي مناسب با همکلاسي ها مشکل دارند . براي رسيدن به اهداف درازمدت برنامه ريزي نمي کنند.

 3. شاید سوال دارید چند نشانه لازم است برای بیش فعالی ؟؟؟/   لطفا در مقاله های بعدی پیگیر ما باشید تا بهتر ابعاد شناخت شما کامل شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *